Jak rozpoznać trądzik?

Trądzik – problem, który dotyka nie tylko nastolatków ale również osoby dorosłe. Szacuje się, że w Polsce ok. 25% osób powyżej trzydziestego roku życia walczy z tą przypadłością! Za najczęstszą formę trądziku uznaje się trądzik młodzieńczy. Na drugim miejscu uplasował się pospolity, a na trzecim różowaty. Czym się od siebie różnią? W jaki sposób można je rozpoznać? Sprawdź już teraz!

Trądzik młodzieńczy

Jak sama nazwa wskazuje, pojawia się w wieku młodzieńczym. Dokładnie wtedy, gdy w organizmie szaleją hormony – a szczególnie androgeny, które w największych stopniu opowiadają za powstawanie wykwitów skórnych. W trakcie dojrzewania ich poziom rośnie zarówno u dziewcząt jaki i chłopców, co znajduje odzwierciedlenie we wzmożonej pracy gruczołów łojowych zlokalizowanych m.in. na twarzy, plecach oraz klatce piersiowej. Na początku pojawiają się zaskórniki… Rozszerzone pory…. Wągry, które z czasem zamieniają się w pryszcze!

Trądzik pospolity

Uznawany za nieszkodliwą przypadłość wieku dorosłego. Czy ja wiem, czy taką nieszkodliwą. Trądzik pospolity może doprowadzić nawet do depresji! Cechuje się występowaniem zaskórników, torbieli ropnych, wykwitów grudkowych lub krostkowych. Występuje u osób młodych 13-20 rok życia lub starszych – po 40-stce. Czasami również u niemowląt!

Trądzik różowaty 

Jest widoczny na pierwszy rzut oka. Trudno nie dostrzec czerwonych, naciekających plam…. Najczęściej dotyczy osób po 30 roku życia – kobiet niż mężczyzn, co jest związane ze skomplikowaną gospodarką hormonalną:

  • menstruacją
  • owulacją
  • menopauzą
  • okresem ciąży lub połogu

Absolutnie nie należy utożsamiać go z trądzikiem pospolitym, który przebiega w owiele bardziej łagodny sposób. Do pierwszych objawów zalicza się charakterystyczny rumień. W następnej kolejności: pojawienie się grudek bądź nacieków.

Cecha wspólna 

Co łączy trzy najbardziej popularne odmiany trądziku? Sposób leczenia. Do wyboru mamy:

  • suplementy diety
  • leki hormonalne
  • zabiegi medycyny estetycznej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *