Trądzik – choroba duszy

Depresja i trądzik. Obie choroby mają ze sobą wiele wspólnego.

 • Po pierwsze, często występuję w duecie
 • Po drugie, pierwsza może być zależna od drugiej i odwrotnie
 • Po trzecie, trądzik dotyka bez względu na wiek, płeć czy kolor skóry – tak samo jak depresja

Osłabiona psychika nie akceptuje wyglądu zewnętrznego. Nieatrakcyjny wygląd wywołuje zaburzenia psychiczne… I tak powstaje błędne koło. Ponad 30% pacjentów zgłaszających się do dermatologa z trądzikiem posiada również problemy z psychiką! Depresja, zaburzenia lękowe, nadwrażliwość na stres – tak wygląda ich codzienność. Codzienność, która może doprowadzić do wykluczenia z życia społecznego. Z takim zjawiskiem mamy do czynienia głównie wśród ludzi młodych, którzy często z powodu trądziku są odrzucani oraz stygmatyzowani przez otoczenie. W większości przypadków problem ustępuje w wyniku zastosowania odpowiedniego leczenia, które jak wiadomo nie należy do najłatwiejszych….Może trwać kilka, a nawet kilkanaście lat!

Trądzik w Twojej głowie

Trądzik potrafi zupełnie zmienić myślenie człowieka. Przewartościować jego życie i obowiązujące w nim priorytety.

 • zanika poczucie własnej wartości
 • chory izoluje się w domu – zaczyna unikać spotkań ze znajomymi
 • pojawiają się myśli samobójcze
 • pojawia się brak pewności siebie
 • notoryczne wahania nastroju
 • problemy z pamięcią i koncentracją

Schorzenia psychodermatologiczne

Mówimy o nich wówczas, gdy chorobowym zmianom skórnym towarzyszą stany depresyjne, reakcje lękowe czy obsesje. Nasza skóra jest nie tylko elementem obronnym ciała, ale również nośnikiem informacji. Dzięki niej możemy komunikować się ze światem. Wyraża to, kim jesteśmy. Dlatego tak często jej wygląd decyduje o naszym zachowaniu oraz kondycji psychicznej.

U wielu osób dochodzi do pogorszenia kondycji skóry w wyniku traumatycznych lub emocjonalnych wydarzeń czy też stresu. Zarówno maturzyści, jak i studenci obserwują w trakcie egzaminów nawracającą falę trądziku. Młodzi ludzi przyznają również, że wysyp krost towarzyszy im wtedy, kiedy odczuwają lęk – np. ten związany ze zmianą środowiska. Z kolei osoby pracujące w stresujących warunkach skarżą się na pojawiające się na twarzy tzw. podskórne grudki. Dzieje się tak w wyniku nieustannego przesyłania informacji na drodze układ immunologiczny-mózg. Organizm w odpowiedzi na stres uruchamia cykl reakcji neurohormonalnych, które objawiają się m.in. problemami ze skórą czy nadmiernym wypadaniem włosów.

Leczenie

Samo podawanie leków może nie wystarczyć. Należy leczyć obie choroby – trądzik i depresję oraz liczyć się cyklem wizyt psychoterapeutycznych. Pomoc specjalisty jest niezbędna – tak samo zresztą, jak pomoc rodziny! Najbliżsi powinni wspierać, motywować i zagrzewać do dalszej walki z chorobą!

3 komentarze

 1. Z stresem to prawda. Im więcej go w moim życiu, tym gorzej wygląda moja cera…

 2. Psychika ma ogromny wpływ na wygląd naszej cery i odwrotnie… Trądzik zmienił moje życie o 180 stopni. Kiedyś byłam pewna siebie, otwarta, a teraz? Zamknięta w sobie szara myszka. Przez pryszcze zaczęłam unikać wychodzenia z domu, spotkan ze znajomymi… Najchętniej podjęłabym nauczanie indywidualne.

 3. Stres to największy wróg ładnej cery… Zaraz obok używek! Dlatego staram się ograniczyć. Niestety pracuje w korporacji, więc warunki średnio sprzyjające…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *