Koszt zakupu pojazdu
Obecnie to zdecydowanie leasing samochodów przoduje przed samochodami na kredyt jeśli chodzi o klientów biznesowych, którzy prowadzą własne działalności gospodarcze. Posiadają oni bardzo atrakcyjne umowy współpracy z producentami aut dzięki czemu leasingodawca może zaoferować świetną umowę. Co więcej, podobnie sprawa ma się z ubezpieczeniem. Podobnie jak w przypadku kredytu, tak samo w leasingu podpisując umowę na finansowanie samochodu, klient musi wykupić pełny pakiet ubezpieczenia. W przypadku podpisywania umowy na leasing, ubezpieczenie musi być wykupione u ubezpieczyciela wskazanego przez firmę leasingową. Warto pamiętać, że leasingować można także kilkuletnie środki trwałe w bardzo dobrych cenach. Dla przykładu, popularnym rozwiązaniem są bez wątpienia autobusy poleasingowe oraz ciężarówki.Co więcej, w takim przypadku klient może liczyć na atrakcyjne zniżki na każdy pakiet leasingowy.
Kwestie podatkowe
Leasing samochodowy nie różni się znacząco od kredytu w kwestiach podatkowych. Leasing operacyjny samochodowy pozwala na odliczenie wpłaty wstępnej od kosztów działalności, a nawet do 45% całej wartości pojazdu. Pod tym względem również wygrywa leasing samochodowy. Dodatkowo w koszty prowadzenia działalności gospodarczej wlicza się również raty (części kapitałową i odsetkową). Warto nadmienić, że podpisując umowę leasingową trzeba pamiętać o tym, że jeśli auto jest używane w celach firmowych oraz prywatnych to można w koszty wliczyć maksymalnie czterdzieści procent wartości pojazdu, jeśli jednak używany jest tylko i wyłącznie do firmy – można odliczyć nawet sto procent. Trzeba jednak pamiętać o tym, że może zajść konieczność udowodnienia, że auto było używane tylko i wyłącznie do celów firmowych.
Formy własności
Leasing samochodowy operacyjny, przy zakupie za gotówkę, zdecydowanie wygrywa z kredytem. Właścicielem pojazdu jest leasingodawca, a my jedynie używamy jego środka trwałego. Kredyt natomiast wymaga praw do pojazdu oraz ubezpieczenia AC. Leasing samochodowy i kredyt pozwalają na otrzymanie lepszego pakietu ubezpieczeń, niż posiadane obecnie. Leasing samochodowy nie wymaga od nas rejestracji pojazdu samodzielnie, lecz w takim wypadku, zostanie doliczona opłata za wykonanie tego przez leasingodawcę. Przed zakupem pojazdu należy dokładnie rozpatrzyć, czy bardziej opłaca się leasing samochodowy czy kredyt. Trzeba także zastanowić się nad tym, czy nasza firma może pozwolić sobie na tak długotrwałe zobowiązanie finansowe, jakim jest leasing.