Dzięki istnieniu domów opieki, osoby starsze mogą mieć zapewnione dobre warunki mimo braku bliskich w swoim otoczeniu. Wiele takich placówek charakteryzuje się wysokiej jakości wyposażeniem i zatrudnieniem profesjonalnej kadry opiekunów i pielęgniarzy. Najlepsze warunki spotyka się w prywatnych domach seniora, ale są to miejsca, za pobyt w których płaci się dość sporą kwotę. Tanie czy nawet darmowe placówki często nie są zadowalające pod względem jakości, dlatego mając możliwość wybiera się domy prywatne.

Czym charakteryzuje się prywatny dom opieki?

Obsługa prywatnych domów opieki stara się zapewnić seniorom przyjemny, rodzinny pobyt. Dla wielu starszych osób sam fakt, że muszą zamieszkać w placówce, a nie we własnym domu z rodziną stanowi sporą niedogodność, którą ciężko zrekompensować. Dlatego tak ważna jest atmosfera imitująca domową. Domy wyposażane są w przytulny sposób, pokoje dla mieszkańców zyskują klimatyczne umeblowanie i wyposażenie, jakiego życzą sobie dane osoby. Tak samo ważne jest podejście do seniorów. W domach, w których mieszka kilkadziesiąt osób, nie jest łatwo znaleźć chwilę dla każdej z nich. Prywatny dom opieki nie przyjmuje tylu pensjonariuszy, jest ich tylu, by każdy mógł mieć własnego opiekuna. Do tego na miejscu zatrudniani są lekarze, pielęgniarze, rehabilitanci i inni potrzebni specjaliści.

Długość i koszty pobytu w domach opieki

Osoby starsze trafiają do domów opieki z różnych przyczyn, przeważnie niestety jest to czas późnej starości i nikt nie ukrywa, że taka osoba spędzi w placówce pozostały okres swojego życia. Niekiedy jednak umieszczenie seniora w domu opieki wynika z czasowej niemożności zajęcia się nim przez rodzinę. Prywatny dom opieki może przyjąć taką osobę na miesiąc, kilka miesięcy lub dłużej, zapewniając jej dogodne warunki pobytu. Koszty pozostają bez zmian. Po zakończeniu okresu pobytu senior bez większych problemów wraca do własnego mieszkania. Osoby, które przebywają w placówce dożywotnio, opłacają pobyt z emerytury lub innych świadczeń, ewentualnie uzyskują finansowe wsparcie od członków rodziny. Niestety z powodu dość wysokich cen, wynikających ze standardu jakości, nie wszyscy seniorzy mają możliwość zamieszkać w jednym z takich domów. Dodatkowym czynnikiem utrudniającym znalezienie się w wybranej placówce jest duża ilość chętnych, co wymusza długi czas oczekiwania – smutny wniosek jest taki, że pewna liczba seniorów nie dożywa tego momentu lub zmuszona zostaje do wybrania domu o niższym standardzie.